Markalarımız
SORU-CEVAP


DVT (Drein Ven Trombozu) geçirmiş bir hastanın daha sonraki süreçlerde basınçlı varis çorabı kullanması gerekli midir?
Trombozu iyileştirmek mümkün olmamakla beraber basınçlı çorabın kullanımı ile sonuçlarından korunmak mümkündür. Trombozdan sonra ödem inene kadar bandaj kullanmak önemlidri. (Bir- iki hafta arası) Daha sonrasında ise bir yıl süre ile basınçlı varis çorabı giyilmelidir. (Çoğu durumlarda diz altı çorap kullanımı yeterlidir.) Son olarak bir uzmanın testi tavsiye edilmektedir. Nadiren de olsa kompresyon tedavisi sonlandırılabilmektedir. Post trombotik sendromların sonuçlarından kaçınabilmek için bu tedavinin süreci bazen yıllar bazen ise bir ömür alır. Yıllar sonra ortaya çıkarak venöz ülsere çevirmesi muhtemeldir.

Venöz hastalıklarında sauna gibi yüksek ısılı banyolara izin verilmekte midir?
Sauna, termal banyo veya güneş banyoları gibi aşırı ısı etkenleri damar genleşmelerine ve dolayısı ile dolaşım sisteminin durmasına yol açar. İnsanlar için bu tarz eylemlerden kaçınmak zordur çünkü yaygın olarak inanılan saunaların dolaşımı canlandırdığı, termal banyoların romatizmaya iyi geldiğidir. Bu tarz banyolara ayırdığınız vakti sınırlamaya ve son olarak soğuk su ile bacaklarınıza şok yapıp bir süre havaya kaldırmaya dikkat ediniz.

Bacaklar hamile bayanlar için bir tehdit unsuru mudur?
Hamilelik döneminin ilk aylarında hem anne adayı hem de bebeğin ihtiyacına karşılık verebilmesi için vücut kan basıncını %20 oranında arttırmaktadır. Hamilelik döneminin en büyük sorunlarından bir diğeri ise uzun süreli ayakta kalmaların kan pıhtılaşmalarına sebep olmasıdır. Hamilelik süresinde damarlar genişlemekte ve dolayısı ile damarların taşıma kapasitesi yükselmektedir. Bu sebep ile ayakta durulduğu zaman zaten genişlemiş olan damarlardaki kan dolaşımı artmaktadır. Damarlar fazlası ile kan yüklü olduklarından kan dolaşımının hızı düşmektedir. Bu durumda hamilelik sürecinde yaşanabilecek sorunlara diğer bir örnek teşkil etmektedir.
Varis ortaya çıktıktan sonra etkili oldukları bölgeye ve acının kaynağının belirlendiği noktayla bağlantılı olarak basınçlı varis çorabının kullanımının gerekliliğini, dünyanın önde gelen jinekologları anne ve çocuk sağlığı için çok faydalı ve tamamen risksiz ve fazlası ile etkili bulduklarından tavsiye ediyorlar. Varis şikayeti olması bile hamilelik döneminde, öncesi veya sonrasında dinlendirici çorap kullanımı da aynı şekilde tavsiye edilmektedir.

Varisler nüks edebilir mi?
Maalesef günümüzde kalıtımsal olarak  da ortaya çıkan varislerin engellemesi mümkün değildir. Bundan dolayıdır ki; varisler cerrahi müdahelelerden sonra, doku sertleşmeleri, yatkınlık ve risk faktörleri nedeni ile tekrar ortaya çıkabilirler. Her ne kadar müdahele edilmiş varisler tekrar etmese de yenileri ortaya çıkabilir.

Venöz rahatsızlığı olan kişilerin tatilde dikkat etmesi gereken kurallar nelerdir?
Hareket etmenizi sağlayan tüm aktiviteler yapılabilir: jogging, yürümek, yüzmek vb. Damar sistem için sakıncalı olan güneş banyolarından uzak durulmalıdır. Ayrıca bacaklarınızı gün aşırı soğuk su ile serinletmeniz önemlidir.

Venöz rahatsızlığı olan kişiler çay veya kahveden vazgeçmemeli midir?
Hayır. Çay veya kahvenin ciddi venöz trombozlar veya post- trombotik sendromlar üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

Ciddi bir trombozdan sonra en etkili kompresyon metodu nedir?
DVT (Derin Ven Tromboz) sonrası genellikle ilk tedavi basamağı bandajdır. Ödem inene kadar bandaj kullanılmalıdır. Bundan sonra basınçlı varis çorabı tedavisi için ölçü alınır. Genellikle diz altı çorapları önerilmiş olup, çorabın basıncının kasığa kadar uzanması çok sık görülen bir durum değildir. Doktorunuzun önerisi doğrultusunda çorap basıncının ve rahatsız olan kişilerin değil, günlük yaşantı içerisinde sürekli oturur veya ayakta durur pozisyondaki kişilerin de kullanması tavsiye edilir.

Bacaklarınızda ağrı var. Bacaklarınız şişiyor, kaşınıyor ve kahverengi lekeler ortaya çıkıyor. Bunlar ülser belirtileri midir?
Venöz ülserin birçok sebebi vardır. Genellikle kronik damar rahatsızlıkları ülseri tetikler. Tedavi aksadıkça ülser baskın çıkar. Bağımsız olarak varislerden veya post trombotik sendromlardan bahsediyoruz. Damar sistemi öylesine zarar görmüştür ki dolaşım durma noktasına gelir. Daha sonra ödem oluşur ve ciltte tahribat ortaya çıkar: ilk olarak renk değişir, kaşıntı başlar ve egzama kendini gösterir. Zamanla deri kalınlaşır. Sinek ısırığı ile oluşan bir yara veya iltihap cildinizin bozulmasına yeterlidir ve ülser oluşur.

Uzun zamandır ağrılı olmasına karşın varis rahatsızlığınız var. Tedavi görmeli misiniz?
Varislerinizin, Deri Ven Sisteminiz üzerinde etkileri vardır ve bu etkiler ciddi sonuçlara götürdüğü gibi damarlarınızın kan sirkülasyonunu da bozar. Kan dolaşımı bundan sonra durur ne teniniz üzerinde değişiklikler oluşur (kızarıklık, kahverengi lekeler) ve ülsere dönüşür. Varisler ne kadar çabuk tedavi edilirse venöz sisteminin iflas etmeden ve belirtiler ortaya çıkmadan kendini yenileme şansı da daha büyük olur. Cerrahi müdahele gereklidir. Aksi takdirde, çoğu vakada ülserin oluşumunu durduran kompresyon çoraplarının ömür boyu kullanımı ve koruması gerekecektir.

200 serisi %14 pamuk ihtiva etmektedir. Buna rağmen Sigvaris tenle temesta %100 pamuktan bahsetmektedir. Neden?
Basınçlı varis çoraplarını oluşturan ana etmenler yatay ve dikey iplikleridir. 200 serisi üretiminde pamuklu olan iplik içeri tarafta yer almakta ve direk tenle temas etmektedir. Böylelikle pamuğun taşınması en mantıklı yerde avantajlarını kullanma fırsat doğmaktadır.

Varisler ne zaman ortaya çıkar?
Varisler, çocukluk döneminde de ortaya çıkabileceği gelişim yıllarında kendilerini göstermektedirler. Varislerin ortaya çıktığı durumlar: kalıtım, cinsiyet(bayanlarda daha yoğun), meslek, kısıtlayıcı giysi, iltihap, uzun süreli ayakta durma veya oturma, güneş banyosu, sıcak su, çevre-ırk, ağırlık-boy, kabızlık, yaşın ilerlemesi, bacak yaralanmaları, menepoz döneminde kullanılan bazı tedavi yöntemleri.

Uzun süreli kompresyon tedavisi (basınçlı varis çorapları) sonucunda bacak kaslarında deformasyon meydana gelir mi?
Basınçlı varis çorapları ve bandaj kas sistemi üzerinde olumsuz etki yaratmazlar. Tam aksine kompresyon tedavisi gören hastalar çok hareket etmelidirler. Böylece alt baldır kasları güçlenir ve yenilenir.    ÜRÜNLER
    Sigvaris Varis Çorapları
    Dinlendirici Çoraplar
    Anti-Embolism Çoraplar
    Magic Serisi
    Comfort Serisi
    Elastik Bandaj
    Seyahat Çorabı
    Medikal Kolluklar
    Sigvaris Active Orto. Ürünler
    Arion Easy Ürünleri
    IGP Silikon Ürünler
    Kitett Süt Pompaları