Markalarımız
MEDİKAL BİLGİLERSigvaris varis çorapları ile Toplardamar problemlerinin tedavisinde kesin çözüm!
Bülteni pdf formatında okumak için tıklayın (650kb)


Sigvaris Season Dergisi 2.sayı

11 Önemli konuda damar bakım programı


Yüzeysel toplardamarların uzayıp büklümlü genişlemiş hale gelmesi varis olarak tanımlanmaktadır. Kanı kalbe geri taşıyan damarlar toplardamar olarak adlandırılır. Bu damarlar kan akışının kalbe doğru tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar içerirler. Toplardamarlarda oluşan tıkanıklıklar ve aşırı basınç bu kapakçıklardan geriye doğru kaçaklara sebep olurlar. Sonuçta bacaklardaki yüzeysel toplardamarlar genişler, uzar ve büklümlü bir görüntü ile varisleri oluştururlar.

1. AYAK KASLARINI ÇALIŞTIRACAK SPORLAR YAPIN

Uzun süre oturmamalı ve ayakta durmamalısınız. Ayaklarınızı biraz yukarıda tutarak uzanmalı ve hızlı tempoda yürümelisiniz. Daha çok hareket emek, yürüyüşe çıkmak, merdiven tırmanmak, jimnastik yapmak, bisiklete binmek, yüzmek ve bacak kaslarını çalıştıran tüm sporları yapmak yararlı olacaktır.2. BACAKLARINIZDAKİ KAN POMPASINI ÇALIŞTIRIN

Uzun süre oturmanın ve ayakta durmanın her zaman önüne gecemeyeceğimize göre, ayaklarınızı "pompalama" hareketiyle aşağı-yukarı oynatın. işinizde veya uzun yolculuklarda arada bir arabanızı durdurarak, uçak, otobüs ya da trende iseniz yerinizden kalkarak kısa yürüyüşler yapmalısınız.

3. AYAKLARINIZ KALBİNİZDEN YUKARIDA OLSUN

Ayaklarınızı mümkün oldukça yukarı kaldırarak damarlarınızdaki basıncı, yükü hafifletin. Gün boyunca ayakarınızı arada bir, bir tabureye, cam kenarı ya da masa kenarına koyun.4. AŞIRI SICAKTAN KAÇININ
Çok sıcak banyo yapmayın. Güneşte uzun süre kalmayın. Bacaklarınızın güneş yanığı olmamasına özen gösterin. Bacaklarınıza ayaktan ve dış taraftan başlayıp yukarı doğru 15 sn. süreyle 1 veya 2 kez soğuk duş yaptırın.

5. FAZLA KİLODAN KAÇININ
Aşırı kilo kalp, damar ve arterlere daha fazla yük bindirir. Bunu önlemek için yapmanız gereken çok basit; az fakat doğru beslenmeye özen göstermelisiniz.

6. TIBBİ ESNEK ÇORAPLAR
Doktorunuzun özellikler önerdiği durumlarda mesela trombüsten sonra, hamilelik süresince, ayaklarınız şiştiğinde veya varis damarları belirgenliştiğinde hiç aksatmadan her sabah tıbbi esnek çoraplarınızı giymelisiniz. Varisler oluşmadan "koruyucu çorapla" önlem almanız hastalığın oluşmasına büyük ölçüde engel olur.


    ÜRÜNLER
    Sigvaris Varis Çorapları
    Dinlendirici Çoraplar
    Anti-Embolism Çoraplar
    Magic Serisi
    Comfort Serisi
    Elastik Bandaj
    Seyahat Çorabı
    Medikal Kolluklar
    Sigvaris Active Orto. Ürünler
    Arion Easy Ürünleri
    IGP Silikon Ürünler
    Kitett Süt Pompaları